poniedziałek, 16 czerwca 2014

Chleb piwny

No i się zaczęło mistrzostwa świata w piłce nożnej co się z tym wiąże, że mój M zajął honorowe miejsce przed telewizorem i ma stały dostęp do pilota :)) Mecz, piwko i przekąska ot co im potrzeba. Poszłam dalej upiekłam chleb piwny stworzenie takiego chleba co prawda trwa dwa całe mecze, ale warto jest pyszny, delikatny, z nuta karmelu a zarazem ma to coś w sobie, więc będę go piekła co jakiś czas.

SKŁADNIKI : przepis ogólny
 • mąka chlebowa 726 g 
 • mąka żytnia razowa 136 g
 • mąka pszenna razowa 45 g
 • woda 437 g
 • ciemne piwo 272 g (użyłam żywiec Bock)
 • sól 17 g
 • drożdże 2g instant 
 ZAKWAS :
 • 1 szklankę (99 g ) mąki żytniej razowej
 • woda 3/8 szklanki (82g)
 • dojrzały zakwas 2 łyżki (6 g)
LEVAIN 
 • mąka chlebowa 3/4 szklanki (91 g)
 • woda 1/2 szklanki (113g)
 • dojrzały zakwas 17 g 
- zakwas : mieszamy wszystkie składniki i odstawiamy przykryty folią  na  14-16 godzin  
- w tym samym czasie co zakwas przygotowujemy levain wszystkie składniki mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 14 godzin aż dojrzeje.

PO CZASIE DOJRZEWANIA :
- wszystkie składniki ( mąki i resztę składników z przepisu ogólnego) mieszamy wraz z zakwasem i levain aż wszystkie składniki  połączą się  ze sobą 
- odstawiamy na 20 minut  przykryte po tym czasie dwa razy przemieszamy całe ciasto i odstawiamy na kolejne 20 minut po tym czasie powtarzamy czynność ze przemieszaniem i po raz kolejny odstawiamy na 20 minut po tym czasie mieszamy 2-2,5 minuty, aby rozwiązać siatkę glutenową.

- odstawiamy na wstępną fermentację na 2 godziny  po 1 godzinie delikatnie składamy (najlepiej zmoczyć dłoń i ciasto z jednej strony złożyć na drugą )

- po dwóch godzinach wykładamy ciasto na dobrze  omączony blat składamy ciasto za pomocą łopatki (ciasto jest dość luźne ) do środka, po czym dzielimy ciasto na pół i formujemy okrągły lub prostokątny chleb. Uważamy, aby jak najmniej mąki dostało się do środka ciasta.  Jeżeli używamy foremek np. (keksówek ) delikatnie smarujemy olejem i wysypujemy mąką  razową (może być równie inna)
- wkładamy ciasto do foremek , przykrywamy i odstawiamy na 75-90 minut 
- nagrzewamy piekarnik do 235 stopni
- gdy ciasto nasze w foremkach jest już ładnie wyrośnięte spryskujemy wodą posypujemy mąką (posypałam razową ) i nacinamy ciasto wedle naszego uznania (zapobiegnie to popękaniu chleba )
- przed włożeniem chleba do piekarnika wrzucam dwie kostki lodu, aby piekarnik był dobrze naparowany (ważne jest to w początkowej fazie pieczenia)
- pieczemy przez pierwsze 15 minut  na 235 stopniach następnie obniżamy temperaturę i pieczemy kolejne 25-30 minut (trzeba obserwować piekarnik gdyż każdy nieco inaczej wypieka )
- wyciągamy chlebki kiedy popukamy od spodu i wydają głuchy dźwięk to jest wypieczony
- odstawiamy do wystudzenia na kratceWiem wygląda ten przepis przerażająco, ale jak już się zacznie robić nie jest źle i każdy sobie z tym poradzi. Chleb ma cudowny aromat karmelu, delikatny posmak, chrupiącą skórkę i to coś w smaku. Może i nie jest to chleb do wypieku codziennego przez długi proces tworzenia , ale naprawdę warto go choć raz zrobić.
Warto przestrzegać czasu fermentacji , wszytko ma wpływ na nasz końcowy efekt naszego wypieku.
Ja swoje chleby przechowuje w lnianych workach gdy dobrze odparują i wystygną, chleb po trzech dniach równie pyszny jak pierwszego dnia a smak ma nawet głębszy. I to jest cudowne w chlebach na zakwasach bez chemii różnych innych świństw.
Zachęcam do pieczenia chleba w domu
Smacznego

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...