Zagęszczając sos nie tylko nadajemy mu kremowej konsystencji ale również nadajemy głębię smaku.
GOTOWANIE NA DUŻYM OGNIU
Najprostszym sposobem jest gotowanie na dużym ogniu bez przykrycia, płyn się redukuję i zagęszcza. Nie zawsze mamy czas na to, aby czekać aż sos odpowiednio odparuję i nabierze odpowiedniego połysku.
MASŁO
Masło posiada dużą zawartość tłuszczu jest bardzo dobrym zagęszczaczem, który jednocześnie wzbogaca smak sosu. Zimne masło dodajemy pod koniec gotowania zdejmując garnek z ognia.
ŚMIETANA
Im wyższa zawartość tłuszczu w śmietanie tym szybciej zagęścimy sos lub zupę. Ja przed wlaniem śmietany powoli ogrzewam ją do temperatury zupy. Wlewam śmietanę na chochlę zanurzam delikatnie na gorącym sosie, zupie przemieszam i wlewam. Zapobiega to szybkiemu ścięciu się śmietany. Po dodaniu kwaśniej śmietany nie powinno już sosu się gotować inaczej powstaną grudki.
ŻÓŁTKO
Żółtko dodajemy krótko przed podaniem, wymieszamy z 2 łyżkami sosu po czym naszą mieszaninę dodajemy do reszty potrawy. Sosu nie można też długo gotować, aby żółtko się nie ścięło. Podgrzewamy taki sos na małym ogniu. Sos będzie wtedy aksamitny.
MĄKA(SKROBIA) ZIEMNIACZANA
Tego typu zagęszczanie nadaje neutralny smak. Jest to jeden z szybszych sposobów zagęszczania gorących sosów, zup. Wymieszamy mąkę 1:1 z zimną wodą po czym wlewamy ją do naszej zupy, sosu. Doprowadzamy do wrzenia i chwilę zagotujemy.
ZASMAŻKA
Aby ją przyrządzić należy na patelni(garnku) roztopić masło i dodać do tego taką samą ilość mąki. Po rozpuszczeniu dolewamy ZIMNĄ ! wodę cały czas mieszając, aby się nie przypaliło. Gęstość będziemy widzieć podczas łączenia się składników. Ja taka zasmażkę wykorzystuję do groszku z marchwią. Zasmażkę dodatkowo doprawiam solą, gałką muszkatołową oraz białym pieprzem. Wodę z ugotowanego groszku z marchewką zlewam i wlewam moją zasmażkę.
CHLEB
Tradycyjne sosy bardzo dobrze smakują z chlebem. Kawałki chleba bez skórek i okruszki można wrzucić do sosu i pogotować. Całość nam się zagęści i nada głębi smaku.
ZIEMNIAKI
Ziemniaki można zetrzeć na tarce lub ugotowane rozgnieść widelcem dodać do zupy lub sosu i zagotować. Wykorzystuję ten sposób do zup jarzynowych. Surowy ziemniak również może nam uratować przesoloną zupę. Dodajemy surowego ziemniaka do zupy on wchłania sól po czym takiego ziemniaka usuwamy.
PUREE Z WARZYW I OWOCÓW
Różne rodzaje warzyw np takie jak seler, marchew, dynia, korzeń pietruszki nadają się do zagęszczenia sosu lub zupy. Pokrojone i zagotowane w bulionie po czym zmiksowane nadadzą wyjątkową nutę smakową. Namoczone suszone owoce lub świeże po zmiksowaniu równie świetnie nadają się do zagęszczenia sosów deserowych lub owocowych.
Mam nadzieję, że te kilka sposobów wam się przydadzą w waszych szaleństwach kulinarnych
Basia
W sumie tylko nie korzystam i nie lubię sasmażki.
OdpowiedzUsuńLubię zagęszczać sosy warzywami i mam na to prosty sposób - ścieram surową cukinię na dużych oczkach, wrzucam do sosu i gotuje przez kilka minut. Cukinia rozpływa się i sos staje się zawiesisty i ma doskonały smak.
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny artykul:)
OdpowiedzUsuńDziekuje
Dziękuję :) Pozdrawiam
UsuńBasiu,
OdpowiedzUsuńSpróbuj dodać do zupy ze dwie pokrojone cebule, zobaczysz jak się zagęści.
A co sądzisz o mączce kukurydzianej jako zagęszczaczu? Jeszcze nie próbowałem wykorzystać.
Pozdrowienia. MW
Witam, dzięki za podpowiedź z cebulą, a z mąką jeszcze nie próbowałam. Pozdrawiam :)
UsuńDziękuje przydatne ;)
OdpowiedzUsuń